Gå till innehåll
Svenska Curlingförbundet
Svenska Curlingförbundet

Föreningsbesök i Norrköping

Från och med säsongen 2025-2026 har Svenska Curlingförbundets styrelse beslutat att börja besöka curlingföreningar mer frekvent. Planen är att varje förening ska få ett besök, minst vartannat år och besöket kan vara från styrelesmedlemmar eller någon ur personalen.

Syftet med besöken är främst att vi ska lära känna våra föreningar bättre. Den 1 oktober inleddes säsongens besöksturné i Norrköping, då två personer ur SCF:s anställda hälsade på för nästan en heldag med föreningens styrelse.

Vi har lärt oss massor om föreningen. Norrköpings CK:s kommittéansvariga och styrelsen i sin tur berättar att de fått ny inspiration till de olika kommittéernas arbete.

Nu ser vi fram emot att fortsätta träffa landets föreningar. Hälften av föreningarna kommer att besökas under 2025-2026 och andra hälften under 2026-2027.

Publicerad: 2025-10-07